29 stycznia 2010 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole aktorów z Krakowa, którzy przedstawili nam widowisko pt. „Jak nie zostać robotem?”.
Bohaterem zabawnego bajkowego widowiska „Jak nie zostać robotem”, jest współczesne dziecko pasjonujące się grami komputerowymi, internetem i telewizją. Jego atrybutami jest smartfon, konsola i tablet, dzięki którym kreuje swój własny wirtualny świat. Zasiedlony przez cyfrowe istoty i rządzący się regułami odległymi od tych istniejących w rzeczywistym. Pewnego dnia spełniają się jego marzenia o teleportacji do Cyfrowej Krainy. Przybiera postać Robota i trafia do wygenerowanej przez komputer wirtualnej rzeczywistości. Jednak czar marzeń szybko pryska. Nowe miejsce okazuje się zaludnione przez mało przyjazne istoty, a bycie robotem nie ma nic wspólnego ze swobodą i wolnością. Jak się wydostać z tarapatów, zwłaszcza kiedy ma się za przeciwników Internetowego Trolla i Komputerowe Wirusy? Można liczyć na pomoc pewnego zabawnego z, zielonego stwora przybyłego wprost z kosmosu. Jednak żeby ucieczka się udała konieczne jest porzucenie postaci Robota, czyli odzyskanie ludzkich uczuć…
Program nie jest tylko i wyłącznie zabawną satyrą na cyfrowe technologie. Jest kształcącą podróżą w której trzeba przyswoić zasady bezpiecznego poruszania się w internecie. Szczególnie w mediach społecznościowych, z którymi spotkanie następuje w coraz to młodszym wieku. Pokazuje jak radzić sobie z trollingiem oraz stalkingiem i jakie konsekwencje może przynieść taka działalność. Uczy jak odnaleźć informacje, jak sprawdzać ich wiarygodność. Zwraca uwagę na kreatywne i pożyteczne wykorzystanie nowych technologii, nie tylko dla rozrywki.
Współczesne dzieci „Ery cyfrowej” są szczególnie narażone na bombardowanie silnymi doznaniami płynącymi z nieustannego obcowania z urządzeniami cyfrowymi. Nadmiar silnych bodźców dostarczanych np. przez gry komputerowe, prowadzi do permanentnego uruchamiania układu nerwowego współczulnego, odpowiedzialnego za mobilizację energetyczną organizmu, którą u ludzi wywołuje również sama myśl o zagrożeniu. Szczególnie negatywne skutki wywołuje to w pozycji siedzącej charakterystycznej dla gracza lub widza telewizji. Im więcej silnych bodźców wchłania człowiek, tym trudniejsze jest o wyciszenie organizmu, utrwala się stan napięcia Permanentna ekscytacja powoduje zaburzenie równowagi przeżyć i podatność na skrajne stany emocjonalne: obojętność lub nadwrażliwość. Zanika altruizm, empatia i tolerancja, pojawiają się nasilają się problemy z komunikacją uczuć i widzeniem spraw z perspektywy innej osoby.