W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej, 22 listopada 2019 r., tuż po pierwszym dzwonku, wszyscy uczniowie klas I – III spotkali się na szkolnym korytarzu. Zaciekawieni, usiedli na przygotowanych dywanach i wsłuchali się w słowa pani dyrektor, która przeczytała im jedną z bajek z książki “Mały Obywatel Świata”. Niezwykła przygoda trojga przyjaciół – Psa, Kota i Sowy przeniosła dzieci do Indonezji na wyspę Jawa, w okolicę świątyni Prambanan – wpisanej na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Uczniowie z bajki dowiedzieli się, że niestety tam również ogromnym problemem są plastikowe torebki, kubeczki, słomki i inne opakowania, których pełno na ulicach. Jako uważni słuchacze, poprawnie odpowiedzieli na wszystkie zadane pytania, zwracając szczególną uwagę na sposoby ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych, segregację odpadów i wskazali takie miejsca na terenie szkoły, w których znajdują się specjalne pojemniki na surowce wtórne. Bardzo spodobał się dzieciom pomysł utworzenia EKO – patroli, które dbają o środowisko naturalne i zwracają uwagę dorosłym na ekologiczne zachowania.
Po powrocie do sal wszystkie klasy kontynuowały ekologiczną tematykę, przygotowując pracę pokazującą, co znajdziemy w brzuchu ryby. Niestety, nasze zachowania wpływają na to, że zwierzęta zjadają różne rzeczy, których nie powinny. Plastikowe elementy możemy znaleźć w brzuchu nie tylko ryb, ale też innych zwierząt.
Dzieci podjęły decyzję, że przestają używać plastikowych kubków – będą przynosić bidony na wodę, nie będą pić przez plastikowe rurki, namówią rodziców do używania toreb materiałowych na zakupy. Będą przynosić też do szkolnego gniazda recyklingowego makulaturę, butelki PET, baterie, puszki i plastikowe nakrętki.