27 października 2018 roku przywitaliśmy w szkole niecodziennych gości. Pani dyrektor Aneta Maciejewska – Pawłowska we współpracy z Urzędem Marszałkowskim zaprosiła członków kapeli ludowej wraz z przedstawicielami fundacji Pro Civitas Bono, której misją jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych.„Odkrywamy dziedzictwo kulturowe Radomszczyzny” to projekt realizowany w szkołach Radomia i regionu mający na celu zachowanie tradycji i obyczajów radomskiej wsi oraz niwelowanie negatywnych stereotypów na temat kultury i tradycji wiejskiej.. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się w naszej szkole warsztaty taneczno – muzyczne, na których uczniowie mogli zapoznać się z elementami lokalnej tradycji.
Dzieci z klasy 1b oraz 5a miały możliwość wysłuchania walczyków, poleczek, oberków wykonywanych na żywo przez ludowych artystów, uczyły się podstawowych kroków ludowych tańców, śpiewały piosenki napisane gwarą, poznawały tradycje ludowe, grały na instrumentach. Artyści opowiadali o kulturze ludowej oraz prezentowali własnoręcznie wykonane stroje ludowe oraz inne elementy rękodzieła. Te bardzo emocjonujące, dynamiczne zajęcia dokumentował kamerzysta z TV Dami, która ma wyemitować zarejestrowany materiał. Warsztaty wprowadziły uczniów w bogaty i ciekawy świat twórczości ludowej i tradycji, na której opiera się nasze dziedzictwo kulturowe. Oprócz niezaprzeczalnych korzyści edukacyjnych i kulturowych, przyniosły dzieciom wiele radości i zadowolenia.
A oto wrażenia uczennicy klasy V:
W dniu 27 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów naszej klasy oraz pierwszoklasistów z gośćmi prezentującymi tradycje i obrzędy regionalne. Zaproszeni goście opowiadali o zwyczajach, tradycjach i obrzędach ludowych naszej małej ojczyzny. Wszyscy podziwialiśmy piękne, kolorowe stroje z tamtego okresu. Muzycy pokazali nam instrumenty muzyczne, na których mogliśmy zagrać. Ponadto z niedowierzaniem i śmiechem powtarzaliśmy za prowadzącymi tekst piosenki pełen gwary. Dużą radość sprawiło nam wspólne śpiewanie piosenek, które gościły w domach naszych prababć. Mogliśmy również nauczyć się tańczyć walczyka. Było to bardzo owocne i pouczające spotkanie, bo dzięki niemu poznaliśmy dziedzictwo kulturowe, tradycje i obyczaje naszego regionu.
Zuzanna Bawarska kl. 5a
Kojdy w naszej szkole
27 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bardzo nietypowym spotkaniu. Były to warsztaty organizowane w ramach projektu „Odkrywamy dziedzictwo kulturowe Radomszczyzny”. Celem tych warsztatów było zapoznanie uczniów z tradycjami regionu kojeckiego, który jest jednym z najciekawszych miejsc na mapie Polski.
Kojdy to okolice Przysuchy, czyli tuż obok nas. Nazwa Kojacy pochodzi od gwarowego powiedzonka „kaj” (kaj byłeś – gdzie byłeś, kaj jedziesz – dokąd jedziesz). Śmieszyło to okolicznych mieszkańców, jednak sami Kojacy nie uważali tego za śmieszne ani zabawne. Ich muzyka jest bardzo unikatowa, zwłaszcza pod względem rytmu i doboru tańców regionalnych. Chodź Kojacy byli lekceważeni za swoją tradycję, to ceniono ich za technikę gry, a przede wszystkim za oryginalność kojackich muzyków. Kojacka muzyka powstawała na kilku instrumentach, takich jak: skrzypce, basy i bębenki.
Warsztaty „Odkrywamy dziedzictwo kulturowe Radomszczyzny” to bardzo niecodzienne wydarzenie, które przybliżyło nas do tradycji regionu radomskiego. Uważam, że było to interesujące spotkanie, dzięki któremu dowiedzieliśmy się o istnieniu Kojaków, a ich muzyka jest inspiracją dla kolejnych pokoleń. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Miłosz Mroczek kl.5a
Tu można zobaczyć relację TV Dami24: http://dami24.pl/rozrywka/item/13758-odkrywamy-dziedzictwo-kulturowe-radomszczyzny
Link do artykułu w portalu cozadzień: http://www.cozadzien.pl/zdjecia/odkrywamy-dziedzictwo-kulturowe-radomszczyzny-prezentacja-w-psp-27/52099