23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku święto to poświęcone jest nie tylko promocji literatury i czytelnictwa oraz problematyki związanej z ochroną praw autorskich, ale także podkreśla znaczenie i ochronę języków rdzennych. Ma również przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych, pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995 roku na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii, każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę.
Świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów pomiędzy ludźmi, pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny.
– Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Drodzy Uczniowie,
z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza konkurs – wyzwanie. Przez wiadomość w dzienniku elektronicznym przyślijcie mi swoje zdjęcie na tle domowej biblioteczki. Wykażcie się pomysłowością- możecie się przebrać za ulubioną postać z bajki, przygotować ciekawą dekorację lub plakat w tle i co Wam tylko przyjdzie do głowy. Na fotografie czekam do następnego piątku, tj. 1 maja 2020 r. Wszystkie zostaną opublikowane na stronie szkoły, a zwycięzców nie ominie nagroda po powrocie do szkoły.
Zapraszam do zabawy
Wioletta Styczyńska